Suomalaisten joukossa on paljon taitavia kirjoittajia, mutta hyvin vähän erinomaisia puhujia, kirjoittaa teologian tohtori Juhana Torkki teoksensa Puheen valta esipuheessa. Puheessa tärkeintä eivät ole sanat, vaan se, miten saadaan sanat vaikuttamaan kuulijoihin. Torkin mukaan puhe onkin ”päämäärästä käsin rakennettu vaikutusyritys”.
Teoksessaan Puheen valta Torkki ei esittele keinoja hyvän esitelmän tai luennon pitämiseksi, vaan hän tarkastelee nimenomaan sellaisia puhetilanteita, jossa puhuja haluaa vaikuttaa yleisöönsä retorisin keinoin. Tällaisia puhetilanteita ovat juhlapuheen lisäksi esimerkiksi monenlaiset poliittiset puheet sekä neuvottelu- ja väittelytilanteet.
Antiikin esikuvat
Torkki viittaa ahkerasti antiikin käsikirjoihin ja kuuluisiin antiikin aikaisiin puhujiin. Hän onkin sitä mieltä, että puhetaito oli korkeimmillaan antiikin aikana. Nykyajan puhetaidon oppaat ovat Torkin mukaan paljon heppoisempia ja pinnallisempia kuin antiikin ajan oppaat. Kaikkien aikojen parhaana oppaana puhetaitoon hän pitää roomalaisen Quintilianuksen 90-luvulla kirjoittamaa Puheopasta. Muita Torkin suosittelemia puhetaitoa käsitteleviä kirjoja ovat Marcus Tullius Ciceron teokset.
Kirja jakaantuu kolmeen päälukuun, nimeltään ”Mitä puhe on?”, ”Miten hyvä puhe rakennetaan?” ja ”Puhetaidosta”. Näistä ensimmäinen osa käsittelee suomalaisen puheen kriisiä. Toisessa osassa tarkastellaan asioita, joista hyvä puhe rakentuu. Kolmas osa on kertausta ja täydennystä edellisiin.
Kirjan ensimmäinen osa ”Mitä puhe on?” käsittelee retoriikan eli puhetaidon käsitettä ja merkitystä. Suomalaisten puhujien puheet kärsivät Torkin mukaan usein esitelmämäisyydestä ja retoriikan tajun puutteesta. Esitelmämäisessä puheessa käytetään paljon sivistyssanoja ja samassa puheessa nostetaan esille liian monta asiaa. Retoriikassa puhuja voi päättää miten sanotaan, mutta myös mitä sanotaan. Torkki puhuu myös puhetilanteiden liikkumatilasta. Uskonnollisessa tilaisuudessa pidetty puhe on varsin vahvasti kooditettu, mutta myös juhlapuheen on sisällettävä tietyt asiat, muuten kuulijat hämmentyvät.
Toisessa osassa ”Miten hyvä puhe rakennetaan?” Torkki tarkastelee neljää keskeistä kysymystä. Ensiksi hän kysyy, miten saada kuulijat kuuntelemaan. Torkin mukaan puhetilanteen avauksessa on varmistettava yleisön tarkkaavaisuus, mielenkiinto ja hyväntahtoisuus; hän esittää näiden jokaisen kohdalla monenlaisia vaihtoehtoja. Toinen kysymys käsittelee puhujan uskottavuutta. Tämä voi tapahtua esimerkiksi luomalla vaikutelma vallasta. Kolmanneksi pohditaan vetoamista kuulijoiden järkeen ja lopuksi kuulijoiden tunteisiin. Hyvä puhuja valitsee taktiikkaansa sen mukaan, millainen yleisö hänellä on. Puhe on erilainen, jos oletetaan kuulijoiden mielipiteiden olevan aivan päinvastaisia kuin puhujan, tai toisaalta, jos yleisö todennäköisesti on jo valmiiksi puhujalle myötämielinen. Torkki esittää runsaasti esimerkkejä sekä onnistuneista että epäonnistuneista puhetilanteista.
Puheen viisi vaihetta
Viimeinen osa, nimeltään ”Puhetaidosta”, on lyhyt, vain runsaat kaksikymmentä sivua. Tässä osassa Torkki kertaa aiemmin esitettyä tarkastellen puheen valmistelua ja esitystilannetta sekä sitä, miten puheen pitämisen eri vaiheita voi oppia. Hän nostaa esille antiikin käsikirjojen opetukset puheen viidestä työvaiheesta. Nämä ovat inventio eli käytettävissä oleva retorinen resurssi, dispositio eli resurssien järjestäminen, elokuutio eli resurssin pukeminen sanoiksi, memoria eli puheen opetteleminen ja aktio, puheen esittäminen. Näihin jokaiseen kuuluu eri vaiheita ja tasoja, jotka huomioimalla puheesta tulee onnistunut. Lopuksi Torkki analysoi yksityiskohtaisesti yhden Bill Clintonin pitämän puheen.
Leipätekstin lisäksi kirjassa on runsaasti tietolaatikoita, jotka sisältävät lisätietoa ja käytännön esimerkkejä. Kirjan lopussa on asia- ja henkilöhakemistot. Asiahakemistossa on myös määritelmiä oudoille termeille.
***
Kirjan ensimmäinen painos on ilmestynyt vuonna 2006.
- Kirjan nimi:
- Puheen valta. Kuinka kuulijat vakuutetaan.
- Kustantaja:
- Otava
- Julkaisuvuosi:
- 2014
- Sivumäärä:
- 288
- Kirjoittajat:
- Torkki, Juhana
- Lisätiedot:
- Juhana Torkin valta-kirjojen sivu
American Rhetoric: The Power of Oratory in the United States - Esittelyn kirjoittajan nimi:
- Merja Leppälahti
- Esittelyn kirjoittajan arvo tai asema:
- FL
- Esittelyn kirjoittajan organisaatio tai kotipaikka:
- Turku