Hyppää sisältöön

Tutkimusten toistettavuuden ongelma

Tulosten toistettavuutta pidetään tieteellisen tiedon luotettavuuden takeena. 2010-luvun alussa monilla tieteenaloilla havahduttiin kuitenkin siihen, että suuri osa arvostetuissa tieteellisissä lehdissä julkaistuista tutkimustuloksista osoittautui vaikeasti toistettaviksi eli replikoitaviksi. Helsingin yliopiston kognitiivisen neurotieteen yliopistonlehtori Petri Paavilainen tarkastelee kirjassaan kiivasta keskustelua herättänyttä ilmiötä, sen merkitystä ja tieteen toimintakulttuurissa tehtyjä muutoksia.

Petri Paavilaisen Tieteen replikaatiokriisi pureutuu tutkimustulosten toistettavuusongelmiin. Psykologian alalta liikkeelle lähtenyt kriisi on sittemmin ravistellut muun muassa biolääketiedettä, aivotutkimusta, genetiikkaa ja yhteiskuntatieteitä.

Replikaatiokriisinä alkanut keskustelu laajeni vähitellen yksittäisten tutkimusten toistettavuusongelmista ja niiden syistä yleisemmän tason ongelmiin tieteessä. Monien tekijöiden, kuten vinoumien, replikaatiotutkimusten vähäisyyden, kyseenalaisten tutkimuskäytäntöjen, tieteellisen vilpin ja tieteellisten julkaisujen puutteellisen laadunvarmistuksen, on esitetty vaikuttaneen kriisin syntyyn.

Keskustelussa on myös nähty erilaisia vastakkainasetteluita. Optimistien mielestä mitään varsinaista kriisiä ei oikeastaan koskaan ole ollut olemassakaan. Kriisin vakavuuden liiallisen korostamisen on pelätty voivan heikentää luottamusta tieteeseen. Vaarana on myös nähty, että erilaiset tiededenialistit hyödyntävät tieteellisen tiedon luotettavuudessa havaittuja ongelmia edistääkseen omia tarkoitusperiään. Toisten mukaan kriisistä voidaan puhua mutta se on rajoittunut vain osaan tieteistä. Kriittisimmissä näkemyksissä replikaatiokriisiä on pidetty oireena monenlaisista, laaja-alaisesti tiedeinstituutioon pesiytyneistä rakenteellisista ongelmista.

Petri Paavilainen, FT, dos., on tietokirjailija ja kognitiivisen neurotieteen yliopistonlehtori Helsingin yliopistossa. Hän on tutkinut ihmisaivojen tiedonkäsittelyä ja on kiinnostunut myös tieteenfilosofisista ja metodologisista kysymyksistä. Paavilaisen aiemmista teoksista Kuinka ajatukset syntyvät (Gaudeamus, 2020) käsittelee aivotutkimuksen ajankohtaisia kysymyksiä ja ongelmia ja Tieteen valepuvussa (Gaudeamus, 2023) tieteen ja pseudotieteen rajanvetoa tieteenfilosofian, kognitiivisen psykologian ja tieteenhistorian näkökulmista.

Kirjan nimi:
Tieteen replikaatiokriisi. Voiko tutkimustuloksiin luottaa?
Kustantaja:
Gaudeamus
Julkaisuvuosi:
2026
Sivumäärä:
319
Kirjoittajat:
Paavilainen, Petri
Esittelyn kirjoittajan nimi:
Agricolan toimitus