Hyppää sisältöön

Suomalainen elokuvamusiikki -levysarja tuo harvinaisia taltiointeja yleisön saataville

Kansallisen audiovisuaalisen instituutin ja Artie Music -levy-yhtiön tuottama, kahdeksanteen osaansa edennyt Suomalainen elokuvamusiikki -levysarja tuo yleisön saataville tunnettuja ja harvinaisia suomalaisen elokuvamusiikin gramofonilevytyksiä aina äänielokuvan alkuhämäristä saakka.

YouTuben ja Spotifyn kaltaiset palvelut ovat mahdollistaneet suomalaisen äänilevytuotannon leviämisen uusilla tavoilla, mutta suuri osa 1900–1950-lukujen kotimaisesta tuotannosta on yhä julkaisematta ja arkistojen kätköissä. Uuden CD-levyllä julkaistavan sarjan tarkoitus on tuoda muutosta asiaan paitsi julkaisemalla vanhoja kappaleita, myös restauroimalla ne mahdollisimman korkeatasoisiksi ja tarjoamalla levyjen mukana uutta tietoa ja harvinaisia valokuvia. Kappaleiden kirjo on laaja: levyiltä löytyy niin klassista musiikkia kuin aikanaan suosittuja tanssirytmejä, jazzia ja latinalaisia rytmejä, niin instrumentaaleja kuin laulunumeroita, joilla esiintyy esimerkiksi Olavi Virran ja Metro-Tyttöjen kaltaisia laulajia.

Sarjassa on edetty kronologisesti aina 1930-luvun alusta asti. Äänitesarjan ensimmäinen osa alkaa ensimmäisessä, sittemmin tuhoutuneesta suomalaisessa äänielokuvassa, Sano se suomeksi (1931) esiintyneellä kappaleella Tui, tui, Tuulikki. Sarjan kahdessa uusimmassa osissa on keskitytty 1950-lukulaisiin Suomen Filmiteollisuuden elokuvien sävellyksiin liittyen uuteen kirjaan Unelmatehdas Liisankadulla – Suomen Filmiteollisuus Oy:n tarina. Tuoreimmassa, kahdeksannessa osassa käydään läpi Harry Bergströmin sävellyksiä vuosina 1952–1959. Bergströmin säveltämiin elokuviin kuuluvat muun muassa Kipparikvartetti (1952), Hilja – maitotyttö (1953) ja Jälkeen syntiinlankeemuksen (1953).

Lisätietoja

Levyjä voi ostaa muun muassa KAVIn keskuksesta Helsingissä, Fifty-Fifty Recordsilta tai Artie Musicin Ari Hakuliselta (ari.hakulinen@fiftyrecords.com, puh. 0400 524 814). Lisätietoja sarjasta voi kysyä myös KAVIssa työskentelevältä suomalaisen elokuvan tutkija Juha Seitajärveltä.

Kategoriat:
Artikkelit, Tiedotteet, Uudet mediat
Julkaistu: